|

Blog

Je nyní nejlepší čas podnikat?

V mnoha mých činnostech se mi úzce prolíná investiční svět se světem podnikání, což mi umožňuje mít dobrý přehled o ekonomice pohledem shora, ale také i tím běžným z každodenního podnikání. V ČR jde po několika letech, všude, kam se podívám, cítit silné oživení ekonomiky. Firmám se daří, roste hlad po investicích, realitní oblast se velice rychle zvedá, na trhu práce je od začátku roku velký problém najít schopné lidi, klesá nezaměstnanost, roste disponibilní příjem, absolventi začínají opět nabírat sebevědomí. V mnohém mi to připomíná situaci před krizí z roku 2009.
 
Právě nyní je nejlepší období začít podnikat nebo se nechat dobře zaměstnat.
 
S velkou pravděpodobností se ekonomika ještě několik let poveze na pozitivní vlně, což je tím nejlepším prostředím, kdy si najít stálé zákazníky a prodat v maximálních objemech svůj produkt popř. si otestovat, zda-li Vaše podnikání bude fungovat. Investoři jsou nyní méně averzní vůči riziku a mají hlad po nových investičních příležitostech. 

Proč ČR neroste

Osobně nevidím důvod, proč by ČR i nyní po krizi nemohla růst např. 3% HDP. Problematiku nedávno velice dobře vystihl Jan Sýkora v rozhovoru pro motejlek.tv: 

"V Čechách bohužel chybí národní ekonomická strategie, tj. kde chceme vidět tuto zemi za 10, 20, 30 let a co proto budeme dělat dnes, zítra, pozítří. Bez ohledu na to, jaká vláda tady bude. Tohle třeba ti Poláci mají. Své ekonomické zájmy hájí velice silně, bez ohledu na to, jestli vládne levice nebo pravice."

ČR vyčerpala snadné zdroje růstu. Pryč je doba, kdy jsme postavili cestu a rostli 6% HDP. Pokud chceme jít dál, musíme vědět kam, být efektivnější, konkurenceschopnější. Krása dnešní doby je v tom, že máme otevřené globální trhy. Stinná stránka věci pak to, že to na nás klade větší nároky. Konkurence není v Brně nebo Ostravě, ale v Londýně, New Yorku nebo Hong Kongu.

Jak se (ne)stavět ke svému projektu

Po celou historii Bplanu, kdy přicházíme do styku s business plány a začínajícími projekty, narážíme na pravidelné neduhy:

1) Podnikatelské plány jsou v hodně špatné kvalitě - 95% se nemá vůbec cenu zabývat ani číst. V praxi to znamená, že startupista si neudělal ani základní přípravu. Otázkou pak je, jak chce reálně podnikat.

2) Projekty, které jsou již v určité počáteční fázi realizace, neperformují. Není to tím, že by nápad byl špatný nebo že by projekt narážel na nedostatek zdrojů. Jednoduše selhává obyčejná exekuce. Zakladatel ho neposouvá vpřed.

Právě s přístupem zakladatelů se nemůžeme ztotožnit. Chybí drive. Chybí drobné krůčky, které posouvají projekt vpřed. Chybí dodržování deadlinů a domluv. Když se s někým radíte či hledáte investici, dávejte si na tyto věci veliký pozor. Přístup k projektu = Vaše vizitka! Extrémně rychle si můžete zavřít dveře. Nikdo Vás nedoporučí dál ani nezainvestuje, pokud si není alespoň trochu jistý, že je na Vás spolehnutí a že doručíte výsledky. Kazil by si tím vlastní jméno.

Schůzování

Poslední dobou si užívám dnů bez schůzek a nejrůznějších meetingů, kdy se můžu soustředit pouze na práci. Na konci dne rozhoduje pouze to, jestli je práce hotova a jestli jste se posunuli dál nebo ne. V průběhu času jde hrozně vidět, jak produktivně trávíte dny. 

Schůzování je mnohdy nutné, ale ve většině případů ztráta času. Snažím se:

  1. schůzky dobře filtrovat - ne všechny jsou nutné
  2. být na nich efektivní - vyvarovat se dvouhodinových tlachání o ničem
  3. pokud možno necestovat - organizovat u sebe v kanceláři

I to cestování se hrozně projeví. Půl hodina tam, půl zpátky, hodina schůzka, čas než se člověk zpacifikuje zpět do práce a čtvrt dne je pryč. Čas je hrozně drahý.

Elon Musk

Zakladatel PayPal, Tesla Motors, SpaceX, SolarCity. Must see rozhovor na TED.com zde. Unikátní kombinace dlouhodobé vize, zdravého rozumu, podstupování podnikatelského rizika, přístupu problém-řešení, exekuce projektů, pokory. Podle mě jeden z největších vizionářů dneška. Máme se ještě co učit.

Jste lační po US obsahu?

Service is only available in the U.S. Sorry!
The page you are looking for is not available in your region.

V dnešní době příliš nechápu country restrictions, nicméně už dlouho jsem něco podobného hledal. Doplňky do prohlížeče řeší problém. Stačí nainstalovat a vše funguje. Zprovozní zablokované rádia, TV stanice, videoportály (Pandora, Youtube, Vevo, MTV, iHeart, CBS, Fox a další).

proxmate.dave.cx

hola.org

Co je důležité

Volby nedopadly, tak jak jsem chtěl. Ani první, ani druhé kolo. Doufal jsem, že se posuneme dál, ale nestalo se. Národ má takového prezidenta, jakého si zaslouží. Život jde dál.

Z výsledků plyne několik závěrů:

První: hra velkých kluků a partaje, která položila základy masivní korupce, bude dál pokračovat. Doplatí na ni běžní zaměstnanci.

Druhý: paměť národa je velice krátká. I negativni reklama (zkušenost) je reklama.

Třetí: obrovská síla médií. Stačí prohodit několik vět s důchodci nebo lidmi v regionech a realita a logika, kterou vnímají je komplet jiná. Spousta osob je kompletně zblblá a pod stresem. Rozhodování je emotivní a postrádá logiku. Praha žije svým životem. Sílu médií si začali uvědomovat i čeští miliardáři. Poslední dobou lze na české mediální scéně pozorovat zajímavé rošády.

Čtvrtý: nejdůležitější: nelze se spoléhat na stát, nelze odevzdávat svůj osud do cizích rukou. Sami jsme zodpovědni. Každý má v sobě sílu, aby se přičinil o zlepšení svého života, šel vlastní cestou a dosáhl svých cílů.

Dnes máme osudy v našich rukou. Otevřený svět, otevřené trhy, neuvěřitelné množství příležitostí, vzdělání, informací. Nelíbí se mi život v ČR, můžu jít jinam. Nelíbí se mi práce v ČR, můžu prodat své zkušenosti, schopnosti jinde. Hranice nehrají roli. Důležité je pouze to, co máte v hlavě a jestli jste schopni obstát v mezinárodní konkurenci. Ne nějaký Zeman.

Na závěr:

Tomáš Garrigue Masaryk: „Svět stál a stojí na práci, ne na náladě, svět udržuje se jen prací, a to prací drobnou, prací stálou."

/p

Inteligentní vs. chytrý

Výňatek z rozhovoru ve Forbesu se světoznámým šperkařem Robertem Coinem:

Inteligentní lidé nejsou ti nejúspěšnější. To vyplývá z mého pozorování a myšlení. Víte, já jsem z rodiny, kde jsou tři bratři. První je ten nejinteligentnější, druhý je nejkreativnější a třetí je jen chytrý. A jaký je rozdíl mezi inteligentním a chytrým? Když je vysadíte na Sahaře bez vody, přežje ten chytrý. Proč? Inteligentní lidé, protože jsou inteligentní, zvažují spoustu variant. V byznyse pak vidí spoustu rizika, a protože jsou inteligentní, nejdou do něj. Prostě nejinteligentnější lidé této planety nejsou nutně ti nejúspěšnější v byznysu. A ti jenom chytří prostě jdou do rizika víc, rozbourají zeď, co je před nimi, a někdy ji ani nevidí. Ale mají úspěch.

(Roberto Coin se považuje za toho chytrého)

Wayra?

Před chvilkou jsme si s Tomášem proklikali nový akcelerátor Wayra od Telefóniky. Na Facebooku jsme upozorňovali, že uzávěrka přihlášek pro startupy je 22.1.2013. Kdybych byl startup, tak se ptám, proč se zúčastnit, jaký program mi pomůže nejvíce nakopnout business. Vybral bych si StartupYard, StarCube nebo jdu ke klukům do Node5. Důvody jsou prosté: Zázemí, network, mentoring, propracovanost programu.

Myšlenka Wayry může být ušlechtilá, nicméně nevěřím, že korporát má jakoukoliv přidanou hodnotu ve startupovém světě. Rukopis korporátu je vidět už na stránkách Wayry - porovnejte si se StartupYardem, Node5 nebo StarCubem. Nepochopil jsem, proč bych se měl přihlásit, jaký team a mentoři za projektem stojí, podmínky programu apod. Podmínky jsou sice rozepsány v pdf "Terms and conditions", ale každé třetí slovo je vytečkované, jelikož použitý font nepodporuje českou diakritiku:)

Čemu bych se hodně vyvaroval, je "Přístup k personálu Telefónicy" nebo "Strategické a individuální poradenství od Telefónicy ke každému projektu". Nejlepší cesta, jak odepsat projekt.

Krok za krokem

Kdybych měl něco popřát do nového roku začínajícím podnikatelům, tak je to systematická práce. Krok za krokem, den za dnem systematicky pracovat a úspěch se dostaví. Nápad, který spousta startupistů úzkostlivě tají, je malou částí úspěchu. Někdo říká 5%, někdo 0,1%. V každém případě málo. Viděli jsme spoustu nápadů a spoustu projektů, po kterých se slehla zem.

Co je pro mě klíčové a co většině začínajících projektů chybí, je systematická práce. Prvotní nadšení většinou vyprchá s první překážkou při realizaci. Jít krok za krokem, čelit problémům, vymýšlet konstruktuvní řešení a hlavně posouvat projekt dál, je vzácná vlastnost. Systematická práce jde strašně moc vidět již v business plánu. Na něm se rychle ukáže, jak moc si udělal startupista domácí úkol.

Stránky

Subscribe to RSS - blogy