|

Business model

Účel bodu

Odpovědět na otázku:

  • Jak na tom vyděláte?

Obsah

8.1 Business model

Na tomto místě detailně rozveďte, jak na Vašem produktu/službě vyděláte. Popište, jak přesunete korunu z peněženky uživatele/zákazníka do Vaší peněženky. S jakými zdroji příjmů počítáte? Jsou Vaši uživatelé ti, kteří Vám platí, nebo to jsou jiné osoby/subjekty?

Pokud nedokážete vysvětlit business model v 10 slovech, tak nemáte business model. Např. eBay: "zpoplatňujeme zalistování položky a provizi z prodeje".

Jaké další možné zdroje příjmů se nabízí? Přemýšlejte o různých cestách zpeněžení. Přemýšlejte, co všechno můžete zákaznikovi přinést.

8.2 Prodej

Jasně popište, jak budete prodávat. Přímo či nepřímo? Jaké použijete distribuční kanály? Funguje již stejný prodejní kanál někde jinde? Existují úskalí? 

Jaké jste již podnikli kroky? Důležité je prodávat, ne vymýšlet teorie a strategie o tom, jak budete prodávat.

8.3 Cenová politika

Ve stručnosti popište, jakou cenovou politiku zastáváte.

Jaké jsou Vaše marže? Jsou dlouhodobě udržitelné vzhledem ke konkurenci a k tomu, kam se posouvá trh?

 

Užitečné rady

  • Okopírujte úspěšný business model - ten, který již funguje a který je již pochopen. Inovovat můžete v jiných oblastech.
  • Snažte se diverzifikovat zdroje příjmů. Přemýšlejte o tradičních prodejních cestách, partnerstvích, prémiových službách/členstvích, cílené reklamě, sponzoringu apod. Přemýšlejte nad tím, kterým cílovým skupinám přinášíte přidanou hodnotu.
  • Dobře promyšlené cesty zpeněžení produktu usnadní potenciální jednání s investory a sníží závislost projektu na cizích finančních zdrojích. Mějte toto na paměti. Vaše manévrovací pozice bude daleko silnější.
  • Jste odborníci na nějakou oblast? Co v průběhu vývoje produktu nabídnout konzultanční služby? Jakýkoliv příjem Vám zlepší cashflow a prodlouží dobu přežití.
  • Udržujte jednoduchý model např. za korunu koupím, za dvě prodám, nebo má hrubá marže činí 20%.

Nejčastější chyby

  • Zapomeňte na příjmy z reklamy jako na relevantní zdroj příjmů projektu!
  • U mnoha projektů zcela chybí způsob, jak na projektu vyděláte. Pamatujte na to, že nejste samaritání. I projekt samotný stojí peníze.
  • Mnohdy si zakladatelé nevěří a zbytečně prodávají své produkty pod cenou. Každý kvalitní produkt však něco stojí. Nechte se zaplatit!

 

<-- PŘEDCHOZÍ KROK     NÁSLEDUJÍCÍ KROK -->

Stáhněte si vzor a vytvořte si vlastní podnikatelský plán

DOC icon
Podnikatelský plán - větší projekty
- VZOR

Potřebujete poradit s Vaším podnikáním?  Hledáte investora?
Napište nám:

Mail
Prozkoumejte všechny naše služby!